Aktivnosti u školskoj knjižnici
Novinarke na HRT-u
Autor: Katarina Antolašić, 20. 12. 2018.

Klara, Petra, Gloria, Una, Nora i Paula u studiju gdje se snima emisija Županijska panorama, Osijek

Ponedjeljak, kao i prošli i pretprošli i svi ostali, nije svima drag, no danas nama novinarkama iz Osnovne škole Bratoljuba Klaića, Bizovac bio je vrlo bitan i poseban. Taj smo dan naučile puno toga o novinarstvu. Prije samog odlaska u Osijek, svi smo se okupili u školi. Školsko zvono je zazvonilo te je počeo još jedan školski tjedan. Rano ujutro s našom dragom knjižničarkom, krenule smo prema kolodvoru te vlakom krenule do Osijeka. Na putu od kolodvora do HRT-a kroz glavu su nam prolazile mnoge misli, kao npr.: „Hoćemo li i mi jednog dana biti novinari, hoćemo li i mi tako raditi, što točno oni tamo rade?“. Napokon smo stigli na HRT. U društvu novinara HRT-a pojavile su se mnoge emocije: sreća, strah, zbunjenost...Prvo smo krenule vidjeti na koji način rade novinari HRT-a. Snimatelji su nam pokazali kako funkcionira kamera i mikrofon. Novinarka nam je rekla da koristi, tijekom snimanja emisije, blesimetar te nam je otkrila na koji način on funkcionira. Svi djelatnici pričali su nam o svojim iskustvima i nezgodama koje su bile vrlo smiješne i zanimljive. Tijekom svoga gostovanja na HRT-u vidjele smo razne prostorije, poput one gdje se snimaju emisije te gdje se nalaze djelatnici režije. Vidjeli smo kako je to biti novinar i shvatili da to nije ni malo lagan posao. Nakon televizije, otišli smo u susjednu zgradu gdje se nalazi HRT – radio Osijek. Vidjeli smo klavir i prostoriju gdje je Branko Mihaljević (skladatelj i radijski urednik) napisao i skladao pjesmu "Zeko i potočić". Naučili smo mnogo toga, otkrili nove i zanimljive stvari, obogatile svoje novinarsko znanje i motivirale se za bolji i uspješniji rad. Zbog ovog ćemo se iskustva više truditi u radu školskog lista "Žubor". Još jednom veliko hvala prvo našoj dragoj knjižničarki i nastavnici novinara, što nam je omogućila ovako jedno lijepo i nezaboravno iskustvo, a također hvala i djelatnicima HRT-a što su nas primili i pokazali nam kako izgleda njihov posao. Nadam se da će te i vi jednog dana imati priliku posjetiti te bolje upoznati stvari ili mjesta koja vas zanimaju i vesele. Također želim vam sretne blagdane i godinu novu.

Tekst napisala: Paula Vučković, glavna urednica školskog lista "Žubor"

Ostale fotografije pogledajte ovdje:).