ZAŠTITA MENTALNOG ZDRAVLJA DJECE I MLADIH u sustavu javnog zdravstva Osječko-baranjske županije
Autor: Velimir Kunzinam, 15. 9. 2021.

Poštovani roditelji,

Mentalno je zdravlje važna sastavnica ukupnog zdravlja, a time i preduvjet kvalitetnog života, kako djece, tako i odraslih. Posljednjih desetak godina sve se više suočavamo s problemima u zaštiti mentalnog zdravlja mladih. Pušenje, ovisnosti, nasilje, poremećaji ponašanja, koncentracije, depresija, suicidi i sl. sve su češće pojave koje se, iz generacije u generaciju, javljaju sve ranije.

Javnozdravstvena situacija vezana uz COVID 19 infekciju, proteklih godinu i pol, a koja se značajno odrazila i na promjene u svakodnevici naše djece, također postaje izazov za prilagodbu i rizični čimbenik.

Stoga je djelovanje u području promicanja zdravlja i zdravih stilova života te očuvanja mentalnog zdravlja obaveza društva prema djeci i mladima.

U skladu s promjenom Zakona o zdravstvenoj zaštiti iz 2008. g. te slijedom ugovora o organiziranju djelatnosti zaštite mentalnog zdravlja iz 2010., Centar za zdravstvenu zaštitu mentalnog zdravlja, prevencije i izvanbolničko liječenje ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije provodi djelatnost promicanja i zaštite mentalnog zdravlja. Riječ je o nadogradnji aktivnosti koje su djelatnici Zavoda dosad provodili u području prevencije ovisnosti djece i mladih.

U skladu s novim obvezama, provodimo mjere ranog otkrivanja mogućih poremećaja u ponašanju i mentalnom zdravlju djece i mladih. Planiramo u okviru projekta anketirati  učenike 7. razreda osnovnih škola na području županije, u obliku projekta,  učenici će ispuniti kratak upitnik (10-ak minuta) pod nazivom „Moje snage i poteškoće“. Riječ je o poznatom i provjerenom instrumentu, koji je u upotrebi u Europi i SAD-u, čija je svrha rano otkrivanje rizika za moguće probleme u mentalnom zdravlju djece i mladih.

Prema dosadašnjim iskustvima, očekujemo da će test pokazati kako je 70 % djece dobrog mentalnog zdravlja i bez rizika za eventualni nastanak teškoća, 20 % djece koja imaju određeni manji rizik te oko 10% djece s nešto značajnijim rizikom. O rezultatima testiranja pismeno će biti obaviješteni isključivo i jedino roditelji djece iz rizičnih skupina.

Nastavnici i stručne službe škola neće imati uvid u rezultate. Nalazi će biti zaštićeni, kao i sva druga medicinska dokumentacija.

Djeci kod koje se utvrdi postojanje rizika i njihovim roditeljima preporučit će se bez obaveze dodatni susret s djelatnicima Centra za mentalno zdravlje u Nastavnom Zavodu za javno zdravstvo te neke od aktivnosti koje im mogu koristiti u rješavanju trenutnih ili sprečavanju budućih teškoća.

Te aktivnosti uključuju posjet našem savjetovalištu, interaktivne radionice i sl., a za korisnike sa zdravstvenom iskaznicom su potpuno besplatne.

Obradu rezultata, kao i druge aktivnosti u ovom procesu, vode educirani djelatnici Centra za mentalno zdravlje s višegodišnjim iskustvom u radu s mladima u našoj ustanovi. Cijeli je proces u potpunosti usklađen s etičkim kodeksom u radu s djecom.

Očekivani rizik za vas je minimalan, a koristi su velike: potvrda dobrog zdravstvenog stanja djeteta, informacija o mogućem riziku i savjet o mogućnosti za njegovo rješavanje uz podršku i vođenje. Za sve dodatne informacije i upite možete se obratiti u Nastavni Zavod za javno zdravstvo Osijek.

Vjerujem da prepoznajete svu vrijednost opisanog testiranja, kao i važnost uske suradnje obitelji, škole i zdravstvenih ustanova u složenom procesu uočavanja i zadovoljavanja potreba u zaštiti mentalnog zdravlja djece i mladih.

Ukoliko pristajete da se Vaš sin/kćer anketira navedenim anketnim upitnikom, a potom i obrade rezultati upitnika, molim Vas da potpišete Izjavu roditelja o suglasnosti koje ćete dobiti od svoje djece.

Također Vas ovim putem obavještavamo, da nam se možete obratiti neovisno o provedbi ovog projekta i rezultatima anketnog upitnika Vašeg djeteta, ukoliko procjenjujete kao roditelj/staratelj  da vam je potrebna stručna pomoć, savjet ili uočavate krizna stanja, izmijenjena stanja kod vašeg djeteta.

S poštovanjem,

Mr. Marija Kribl, dr. med.

Voditeljica Centra