Grad Heroj u našim očima
Autor: Velimir Kunzinam, 26. 9. 2023.

Jeste li znali da odmah prvog dana nove školske godine možete ići na terensku nastavu? Nismo ni mi. Novi razredi osmaša 4. rujna 2023. godine posjetili su hrvatski grad heroja, Vukovar.

Kao svaki dobar izlet i ovaj je započeo ujutro u 6:45. Zajedno s par ostalih škola krenuli smo u Vukovar. Po dolasku uputili smo se u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar ili MCDR Vukovar. Jedno od najtraumatičnijih mjesta koja smo posjetili bila je vukovarska bolnica. Za neke je video prikazan u bolnici bio vrlo realističan, no to su bile stvarne svakodnevne muke liječničkog odjela u ratnim uvjetima. Obilazili smo Vukovar u kronološkom slijedu pa je tako Spomen dom Ovčara i masovna grobnica bila sljedeća na redu. Masovna grobnica pronađena je 22.10.1992., no ekshumiranje je tek započelo nakon rata, u rujnu 1996. Jedan od bojnika koji je osobno bio na frontu za vrijeme Bitke za Vukovar  proveo nas je kroz vojarnu i dao nam kratku obuku o vrstama eksploziva korištenima za vrijeme rata. Uslijedio je ručak i odlazak u dvorac Eltz, jedan od veličanstvenih dvoraca u Hrvatskoj. Jedna od posljednjih destinacija bio je Muzej vučedolske kulture koji na moderan i jednostavan način izvrsno prikazuje jednu od civilizacija koja se doselila u krajeve Lijepe Naše. Kao šećer na kraju posjetili smo franjevačku crkvu sv. Filipa i Jakova. U njoj je do početka rata i razaranja, bilo čuvano tijelo sv. Bone.

Grad Heroj u našim je srcima, u našim dušama. Nismo morali preživjeti tragedije koje su morali ljudi tog vremena i budimo zahvalni hrvatskim braniteljima. Po riječima Siniše Glavaševića: „A oni koji su sve svjetsko dobro uzeli i još im nije dovoljno, jer imaju previše zla u sebi, njima će biti najteže.“ Sve do zadnjeg dana, Hrvatska će stajati kao stijena u Jadranskome moru – čvrsta i nepokolebljiva!

Korana Kučinac

Fotogalerija