ENTER konferencija 2023.
Autor: Velimir Kunzinam, 7. 11. 2023.

Ove godine je održana treća po redu ENTER konferencija u organizaciji Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.

CI SDŽ ustanova je koja djeluje od 2016. godine s ciljem pružanja podrške cjelovitom razvoju potencijalno darovite i visokomotivirane djece i mladih na području Splitsko-dalmatinske županije, ali i šire. Njihove aktivnosti uključuju rad s djecom i mladima, ali i s njihovim nastavnicima i roditeljima.

ENTER je proizašao iz konferencije Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima i uz podršku partnera, jer nam je potrebna sveobuhvatnija i opsežnija konferencija koja će zahvatiti teme šire od pružanja potpore potencijalno darovitoj djeci – dok se ne unaprijedi postojeći sustav odgoja i obrazovanja, ni za darovite i visokomotivirane učenike neće biti pomaka.

Ciljevi konferencije su razmjena znanstvenih spoznaja, stručnih znanja i vještina te primjera dobre prakse, unaprjeđenje  sustava odgoja i obrazovanja i umrežavanje dionika odgojno-obrazovnih ustanova i povezanih industrija.

S obzirom da je naša škola prošle školske godine sudjelovala u projektu: „Identifikacija darovitih učenika u STEM području“ gdje su bili testirani učenici 4. razreda pozvani smo na ovogodišnju konferenciju koja se održala od 2. - 4. studenog 2023. u Splitu. Na konferenciji je sudjelovala naša psihologinja Zvončica Kučanda,  koja je koordinatorica projekta za našu školu.

Aktivnost u kojoj smo sudjelovali je dio projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske (RZC PAN HR) financiran sredstvima Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za 2014-2021 (85%) i Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) koji provodi Osječko-baranjska županija u partnerstvu sa Virovitičko-podravskom županijom, Osnovnom školom „Josip Kozarac“, Josipovac Punitovački, Osnovnom školom Josip Kozarac, Slatina, Osnovnom školom Suhopolje, Suhopolje, Sveučilištem Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetničkim inkubatorom BIOS Osijek, Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, norveškim partnerom Vitensenteset Innlandet, Giovik i Clusterom za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split.

Identifikaciju darovitih učenika u STEM području je provodio Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije s ciljem olakšavanja procesa uočavanja i identifikacije potencijalno darovitih učenika korištenjem baterije testova razvijenih u suradnji s NCVVO-om.

Provedbom ovog projekta u našoj školama ispunili smo nekoliko vlastitih ciljeva:

- testirali smo učenike naše škole u darovitosti u STEM području

- po završetku testiranja dobili smo povratnu informaciju o potencijalno darovitim učenicima u STEM području u našoj školi

- uključili smo se u suradnju s Regionalnim znanstvenim centrom Panonske Hrvatske

- testirali smo učenike naše škole za uključivanje u aktivnosti u sklopu projekta RZC PAN HR, u školskoj godini 2022./2023.

- podržali smo razvoj sustava podrške cjelovitom razvoju potencijalno darovite djece i mladih.

Naravno, to ništa ne bismo mogli bez suglasnosti i pomoći naših roditelja, učiteljica 4. razreda, ravnatelja i pomoćnog osoblja naše škole, stoga se želimo zahvaliti svima na pomoći.

Više o samoj konferenciji možete pronaći ovdje.

Imate li kakvih pitanja u vezi testiranja učenika u prošloj školskoj godini i rezultata istih, javite se školskoj koordinatorici.

Zvončica Kučanda, psihologinja škole i

koordinatorica „Identifikacija darovitih učenika u STEM području“ u našoj školi