NAŠA PODRUČNA ŠKOLA HABJANOVCI JE OPET NAJBOLJA!
Autor: Velimir Kunzinam, 15. 11. 2023.

Područna škola Habjanovci je pobijedila na natječaju udruge Biovrt i odabrana je za nagradu uz još 9 škola s područja Republike Hrvatske.

Pročitajte njenu priču:

Mi smo malena škola u jednom prekrasnom selu po imenu Habjanovci. Od 1. - 4. razreda imamo samo 16 učenika. Volimo prirodu, te sam šk. 2019./2020. osnovala izvannastavnu aktivnost pod nazivom Mali ekolozi. Ponosna sam što su se svi učenici naše male škole uključili. Uživamo često u raznim aktivnostima, ne samo jednom tjedno.

Naše dosadašnje aktivnosti su:
• sadnja voćaka, lješnjaka, grmova (aronije, maline, kupine,... )
• sadnja cvijeća
• uređenje školskog vrta, sijanje sjemenja, sadnja sadnica ( luk, salata, jagode,..)
• umnožavanje sobnog bilja
• proljetni radovi u školskom dvorištu, cvjetnjaku, vrtu i voćnjaku ( krečenje stabala…)
• jesenski radovi ( sakupljanje otpalog lišća, orezivanje grana, prikupljanje lješnjaka, oraha..)
• postavljanje hotela za kukce i kućica za ptičice
• gradnja skloništa za ježa
• redovito prikupljanje starog papira ( čuvamo stabla )
• redovito prikupljanje plastičnih čepova za bolesnu djecu
• gnojenje biljaka eko gnojivom ( kopriva, ljuske jaja,...)
• izrada kompostišta
• kuhanje džema od školskog voća ( višnje i dunje )
• kuhanje kompota - dunja
• pravimo sok od bazge
• pržimo zdrave grickalice od školskih lješnjaka
• dehidriranje školskog voća i povrća,…..

Drago nam je što ste pokazali interes za aktivnosti velikih i malih škola. Možda i mi nekoga potaknemo da krene našim putem.
Vodimo se ovom krilaticom:
U srcu nosim jednu želju. Okupati Zemlju u veselju. Paziti je snagom srca svog. Kao pravi ekolog.

Kako je do toga došlo?

18. listopada 2023. objavljen je nagradni natječaj (Poziv školama: udruga Biovrt daruje brošure i edukativnu igru “Upoznajmo pomagače u vrtu” | Biovrt - u skladu s prirodom) udruge Biovrt na kojem su pozvane sve osnovne škole (i područne škole) s područja Republike Hrvatske da se prijave. U razdoblju od 18.10. - 30.10.2023. škole su se mogle prijavljivati s opisom aktivnosti koje provode s učenicima vezano za edukaciju o biljnom i životinjskom svijetu te o očuvanju bioraznolikosti u svojoj školi i priloženom fotografijom. Nakon toga su odabrane priče 38 škola i objavljen je foto album s njihovim fotografijama i pričama na facebook stranici Udruge GLASAJ ZA NAJBOLJE 🙂 Udruga... - Udruga Biovrt - u skladu s prirodom | Facebook. Od 31.10. - 13.11.2023. svi su mogli glasati za najbolje priče nakon čega je odabrano 10 škola kojima je udruga Biovrt poklonila edukativnu brošuru "Očuvajmo bioraznolikost - svi smo dio rješenja" i društvenu igru „Upoznajmo pomagače u vrtu“. 5 škola je bilo odabrano na temelju „lajkova“ na Facebook stranici a 5 je odabrala sama Udruga (rezultate možete pogledati ovdje: Pobjednici natječaja udruge Biovrt “Očuvajmo bioraznolikost u školskom vrtu” | Biovrt - u skladu s prirodom).

I tako je naša Područna škola Habjanovci odabrana među 10 najboljih.

Učenici 1. - 4. razreda PŠ Habjanovci i Sanja Drahotuski, voditeljica izvannastavne aktivnosti Mali ekolozi

Fotogalerija