Marijini obroci od 2011. do 2023. godine u Bizovcu
Autor: Marina Školka, Slaven Školka, 28. 11. 2023.

Udruga Marijini obroci nastala je 2002. godine kada je Magnus MacFarlane-Barro posjetio Malavi za vrijeme gladi i susreo majku koja je umirala od AIDS-a. Kad je Magnus upitao njezina najstarijeg sina Edwarda koji su njegovi životni snovi, on je jednostavno odgovorio: „Želim imati dovoljno hrane za jelo i moći jednog dana ići u školu.”

Taj je trenutak bio ključno nadahnuće koje je dovelo do nastanka Marijinih obroka koji su započeli hraneći samo 200 djece u dvije osnovne škole u Malaviju. Danas poslužuju obroke za 2 429 182 djece svakog školskog dana u 18 zemalja.

Humanitarna udruga dobila je ime u čast Marije, Isusove majke, koja je i sama odgajala svoje dijete u siromaštvu.

Kad su se učenici OŠ Bratoljuba Klaića prvi put uključili u partnerstvo s Marijinim obrocima?

Bilo je to 2011. godine. Zahvaljujući trudu, animaciji i suradnji među učenicima osam osnovnih škola (OŠ M. P. Katančića Valpovo, OŠ I. Kukuljevića Belišće, OŠ Veliškovci, OŠ B. Klaića Bizovac, OŠ „M. Gubec“ Magadenovac, OŠ „Retfala“ Osijek, OŠ F. Krežme Osijek, OŠ „Dr. Franjo Tuđman“ Beli Manastir) prikupljeno je 720 školskih torbi. Brodom uz kontejnerski transport sve su torbe podijeljene djeci Malavija.

Nakon Projekta „Ruksak“ suradnja Marijinih obroka i OŠ Bratoljuba Klaića iz Bizovca nastavljena je kroz prikupljanje novčanih priloga za prehranu učenika tijekom školske godine. Tako su naši učenici iz godine u godinu uz obilježavanje Dana kruha u župnoj crkvi sv. Mateja odvajali novac za najsiromašnije na afričkom kontinentu. U proteklih 12 godina naši učenici znali su godišnje hraniti od pet do dvadeset šest učenika. Ove godine, kao motivaciju razredima za sudjelovanje u doniranju novca za Marijine obroke, jedna je obitelj dala poticaj: Iznos koji prikupite bit će udvostručen.

Tako je ovogodišnja uplata bila rekordna. Kao škola, cijelu školsku godinu hranimo 45 djece.

Hvala svim učenicima koji su razredni novac odlučili darovati najpotrebitijima.

Hvala obitelji koja je udvostručila naša prikupljena sredstva i tako nam pomogla u odluci da se odreknemo većeg iznosa u humanitarne svrhe.

Iz godine u godinu rastemo u empatiji s onima koji bez obroka u školi ne bi imali priliku školovati se. Ujedno, obrok koji djeca dobiju u školi najčešće je jedini obrok u danu.

Na našu radost nastavljamo suradnju s Marijinim obrocima.

Bizovac

Zagreb - utovar u kontejner