Svečana podjela priznanja školi Bratoljuba Klaića, Bizovac- Škola bez nasilja
Autor: Velimir Kunzinam, 20. 12. 2012.

Naša škola je  prošle školske godine završila s realizacijom svih 7 koraka koji detaljno razrađuju informiranje, edukaciju, preventivne mjere, ali i postupanja u slučajevima nasilja, a kojima se ostvaruje status Škole bez nasilja. Svečana dodjela priznanja  održala se u Novinarskom domu u Zagrebu u ponedjeljak, 3.12. 2012. Na svečanoj dodjeli bila je koordinatorica projekta pedagoginja škole Vesna Žulj  i mentorica /supervizor  projekta/  Amalija Krstanović, pedagog.

Priznanje je uručila Lora Vidović, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, a ondje je bila i pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje Vinko Filipović, UNICEF-ova ambasadorica dobre volje , glumica, Maja Vučić, te članovi hokejaškog kluba Medveščak, Alan Letang i Petar Trstenjak.

Foto-galerija

Osnovna škola  Bratoljuba Klaića, Bizovac dobila je  status "Škole bez nasilja". U našoj školi  je uspješno proveden UNICEF-ov program prevencije vršnjačkog zlostavljanja "Stop nasilju među djecom" koji se provodi od 2003. godine kada se uključila 301 škola u Hrvatskoj. Od tada se ukupno 185 škola može podičiti naslovom "Škole bez nasilja". Nakon  svečanosti dodjele priznanja u Zagrebu, tim se statusom može pohvaliti još 21 škola, među kojima i bizovačka.

Škole se dragovoljno uključuju u program, a potom svaka škola dobiva svog mentora koji ih vodi kroz proces učenja i primjene naučenog. Učitelji prolaze kroz sadržaje i radionice koje se kasnije provode s djecom i roditeljima. Učenici potom aktivno sudjeluju u dogovoru o školskim pravilima, a na razini cijele škole uspostavlja se "zaštitna mreža" koju čine pravila, odluke, procedure i osobe koje brinu za sigurnost djece. Sve što je škola činila potkrijepila je dokumentacijom, fotografijama, plakatima... Škola koja uspješno savlada svih "Sedam koraka do sigurne škole" dobiva priznanje "Škola bez nasilja".

Program Stop nasilju među djecom su u cijelosti osmislili hrvatski stručnjaci, a nakon rezultata postignutih u Hrvatskoj program su počeli provoditi UNICEF u Srbiji, Crnoj Gori, Bugarskoj, Kazahstanu te Sloveniji. Program je u cijelosti financiran iz donacija građana, tvrtki te tijela državne uprave i samouprave. Provedbu programa od prvoga dana aktivno podupire i UNICEF-ov ambasador dobre volje Gibonni, a njemu se kasnije priključila i Maja Vučić te hokejaši Medveščaka.