Kamp za djecu i mlade "Bizovac 2016"
Autor: Velimir Kunzinam, 30. 6. 2016.

Kamp za djecu i mlade Bizovac 2016. pripremljen je u suradnji Župe sv. Mateja   iz Bizovca, OŠ Bratoljuba Klaića Bizovac, Općine Bizovac, DUZS-a (Državna uprava za zaštitu i spašavanje), te Udruge izviđača Slavonski hrast  iz Osijeka  i  Gradskog društva Crveni križ  iz Osijeka.

Okupljanjem  nekoliko generacija učenika,  tijekom  24. i 25. lipnja 2016.  na zemljištu iza crkvenog dvorišta,   obilježen je kraj    katehetske godine  koja se održavala tijekom školske godine 2015./16.  Pozvani su bili svi sudionici župne kateheze u Župi sv. Mateja u Bizovcu, a odazvalo se 70 učenica i učenika uzrasta od 3. r OŠ (prvopričesnička generacija) do učenika 2. r SŠ (ovogodišnji krizmanici). Pozivu su se odazvali i učenici susjedne župe Sv. Ane iz Brođanaca.  Uz   učenike OŠ Bratoljuba Klaića u Bizovcu, održavanju Kampa svoj veliki doprinos dali su i izviđači  iz Udruga izviđača  Slavonski hrast iz Osijeka, Suncokret iz Čepina  i  Klasje iz Đakova. Kamp je pripremljen s ciljem da učenici dožive  iskustvo  međusobnog  druženja u prirodi  uz  promidžbu  izviđačkih aktivnosti, ali  i uz odgovorno izvršavanje svojih obveza tijekom održavanja Kampa. Održana je i  prezentacija  rada terenske jedinice Crvenog križa iz Osijeka uz  radionicu  s učenicima. Vođenje Kampa preuzeo je međunarodni izviđački instruktor Zdenko Popović-Pop koji je za tu ulogu angažirao   izviđače. Za pripremanje obroka zadužena je bila školska kuharica Marjana Jovinac.

Tijekom dvodnevnog druženja i u izvršavanju brojnih pojedinačnih i grupnih obveza istaknuto je bilo skautsko trostruko načelo: Bog, prijatelji i ja. Vjera u Boga, povjerenje u bližnjega i spremnost na pomaganje drugima te izgradnja osobnog   samopouzdanja, bez ekrana i mobitela, u ozračju zajedništva ostvareni su u uvjetima prirode. Naravno, bilo je mobitela, ali njihova je uloga bila minimalizirana, kako bi se smanjila zabrinutost roditelja. Za učenike iz Bizovca ovo je bilo prvo iskustvo  smještaja i noćenja  pod šatorima kao i prehrane  u uvjetima  izviđačkog Kampa.  Svoje povjerenje i oduševljenje pokazali su roditelji dajući svoju pisanu suglasnost, a svi oni koji su došli u „izvidnicu“ nisu skrivali svoje oduševljenje riječima: „Prava stvar za našu djecu. Ovo iskustvo će ostaviti dubok trag u njihovom djetinjstvu.“ Da sve bude „pod kontrolom“,  svoj doprinos dalo je poduzeće Sanitacija koje  je obavilo tretiranje obližnje prirode protiv komaraca i krpelja.

Sve je započelo s okupljanjem u petak 24. lipnja u 10,00  sati zaduživanjem opreme i podizanjem Kampa.  Za svakog pojedinca bila je to prilika naučiti „podizati“ šator, ali i sastaviti vojnički krevet.

Zajednički  zbor ispred šatora, intoniranje himne i pozdrav izazvali su „buđenje“ emocija koje su do sada mogli gledati samo u nastupima hrvatskih sportaša na velikim natjecanjima. Društveno večer uz logorsku vatru (paljenje vatre bez šibica i upaljača), te brojne igre i skečeve ostavio je trag nezaboravnog doživljaja. Ništa manje  važno iskustvo neće biti održavanje  osobne higijene prije i poslije  spavanja  kao i uređenje šatora prije doručka. Brojne izviđačke radionice (penjanje po drvetu uz pomoć užeta, podizanje šatora Sahara, gađanje lukom i strijelom, izviđačke igre) i radionica članova Crvenog križa pokazali su da se u prirodi nema razloga gubiti vrijeme, već svaka aktivnost služi na izgradnju osobe i kulture međusobnog komuniciranja i poštivanja.  Zatvaranje kampa i odlazak sudionika kućama uslijedio je nakon „rušenja“ kampa i pakovanja opreme te odvoza opreme u skladište Državne uprave za zaštitu i spašavanje.

Inicijativu i pripremu za Kamp  imali su ovogodišnji krizmanici koji su tijekom svoje priprave za sakrament potvrde pokazali zanimanje za održavanje dvodnevnog druženja u prirodi uz izviđače. Župnik vlč. Zoran Ćosić podržao je inicijativu i prepustio Odboru za mlade pri ŽPV koordinaciju realizacije Kampa. Župa je ujedno pokrila troškove koji su nastali za pripremanje obroka za sve sudionike  Kamp za djecu i mlade Bizovac 2016.  Uz suradnju Škole, Općine, Izviđača, DUZS-a i Crvenog križa ostvareni su rezultati koji  najavljuju istu inicijativu za sljedeću katehetsku godinu. Očekuje se da Kamp traje dan duže, te da i roditelji  dobiju mogućnost uključivanja kroz  svoje doprinose kako bi se ostvarilo   partnerstvo župa-škola-obitelj i ujedno povećao interes kod djece.                                                                               *                                                                                                                                                   Slaven Školka

Foto-galerija