Bookmark project
Autor: Katarina Antolašić, 24. 11. 2016.

Naši četvrtaši i njihovi straničnici

Početkom ove školske godine naša se škola prijavila na Bookmarker projekt. Riječ je o projektu u kojem se nastoji povezati dvije ili nekoliko školskih knjižnica iz čitavog svijeta. Projekt je vezan uz Međunarodni mjesec školskih knjižnica (ISLM), a organizira ga Međunarodna udruga školskih knjižnica (IASL). I ove godine glavni koordinator projekta je Breege O’Brien iz Irske.

Cilj projekta je razmijeniti straničnike s partnerskom školom u svijetu, biti dio međunarodne zajednice, upoznati kulture drugih zemalja, upoznati djecu iz druge zemlje te tako proširiti vidike naših učenika, upoznati školu drugačiju od naše, promicati kulturu i običaje svoje zemlje, poticati kreativnost u radu, razvijati ljubav prema čitanju i knjigama te poticati prijateljstvo među vršnjacima.

Na početku ovog projekta školska je knjižničarka – Katarina Antolašić poslala prijavu glavnom koordinatoru projekta, pri čemu je poslala podatke o broju učenika koji će sudjelovati u projektu te podatke o njihovoj dobi. Nakon toga, koordinator nam je dodijelio školu kojoj smo poslali  straničnike.

Straničnici koji su učenici izradili s učiteljicom - Valerijom Čandrlić

Ove smo školske godine naše lijepe straničnike poslali u malu pokrajinu zvanu Maramureš, točnije u Osnovnu školu Ioan Buteaunu koja se nalazi u Rumunskoj. Na početku samog projekta, školska je knjižničarka Katarina Antolašić predstavila učenicima četvrtog razreda glavni grad te običaje Rumunjske. Na kraju je predavanja predstavila malu pokrajinu Maramureš te njezine znamenitosti.

Nakon predstavljanja Rumunjske, učenici su počeli izrađivati straničnike s učiteljicom Valerijom Čandrlić. Budući da je svrha ovog projekta bila da učenici nauče nešto o drugim zemljama, svatko je od njih na straničnicima nacrtao borduru s bizovačkih nošnji.

Pisma koja su učenici s profesoricom engleskog jezika - Sanjom Vidaković - napisali na engleskom jeziku

Nakon što smo straničnike plastificirali, profesorica engleskog jezika -  Sanja Vidaković učenicima četvrtog razreda zadala je zadatak: svatko je od njih trebao napisati pismo našim prijateljima iz Maramureša, tako da se predstavi na engleskom jeziku u nekoliko rečenica.

Naša su lijepe rukotvorine s pismima  stavljene u veliku kuvertu. Na kraju smo ih poslali u Rumunjsku gdje će, nadamo se, naši novi prijatelji uživati u njimasmiley!

Ostale fotografije pogledajte ovdje.