Prijave i upisi u srednje škole
Autor: Velimir Kunzinam, 4. 6. 2020.

Sve informacije o postupku prijava i upisa u srednju školu za školsku godinu 2020./2021. dostupne su u publikacijama prema tipu učenika:

Pročitajte brošure, pratite rokove i kalendar upisa, pogledajte koje srednje škole traže dodatne provjere jezika, znanja, sposobnosti, darovitosti i dr.!
Posebno obratite pažnju na:

Dodatni element
Dodatni element vrednovanja čine sposobnosti, darovitosti i znanja kandidata. Sposobnosti, darovitosti i znanja kandidata dokazuju se i vrednuju:
• na osnovi provjere (ispitivanja) posebnih znanja, vještina, sposobnosti i darovitosti
• na osnovi rezultata postignutih na natjecanjima u organizaciji školskih sportskih društava (kandidatima se vrednuju rezultati koje su postigli u posljednja četiri razreda osnovnog obrazovanja na natjecanjima školskih sportskih društava. Pravo na dodatne bodove ostvaruju na temelju službene evidencije o rezultatima održanih natjecanja školskih sportskih društava koju vodi Hrvatski školski sportski savez).
.
Poseban element
Poseban element vrednovanja čini uspjeh kandidata koji su ostvarili u otežanim uvjetima obrazovanja. Kandidatima će se priznati ostvarivanje isključivo jednoga (najpovoljnijeg) od sljedećih prava:
• kandidat sa zdravstvenim teškoćama
• kandidat koji živi uz jednoga ili oba roditelja s dugotrajnom teškom bolesti
• kandidat koji živi uz dugotrajno nezaposlena oba roditelja
• kandidat koji živi uz samohranoga roditelja korisnika socijalne skrbi
• kandidat kojem je jedan roditelj preminuo
• kandidat koji je bez roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi.
Za ostvarenje navedenih prava, kandidat prilaže razredniku neki od dolje navedenih dokumenata kojim dokazuje obrazovanje u otežanim uvjetima:
• liječničku potvrdu o dugotrajnoj težoj bolesti jednoga i/ili oba roditelja;
• potvrdu nadležnoga područnoga ureda Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje o dugotrajnoj nezaposlenosti oba roditelja;
• potvrdu o korištenju socijalne pomoći; rješenje ili drugi upravni akt centra za socijalnu skrb ili nadležnoga tijela u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice i Grada Zagreba o pravu samohranoga roditelja u statusu socijalne skrbi izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi i za zapošljavanje;
• podatke iz matice umrlih izravno u Matici umrlih putem elektroničkog uvida u osobna stanja građana provjerava škola;
• potvrdu nadležnoga centra za socijalnu skrb da je kandidat dijete bez roditelja ili odgovarajuće socijalne skrbi.

Koji su kriteriji za upis kandidata u umjetničke škole?
Likovne, glazbene i plesne škole, uz vrednovanje uspjeha kandidata u prethodnom obrazovanju, provode i ispitivanje darovitosti kandidata za pojedine vrste umjetničkoga izraza. Provjeru darovitosti umjetničke škole javno će oglasiti i navesti rokove i mjesto ispitivanja, a svi podaci bit će dostupni i na mrežnoj stranici: www.upisi.hr.

Prijava paralelnih umjetničkih programa
Kandidati s odgovarajućim preduvjetima imaju mogućnost prijave kombinacije općeobrazovnih i umjetničkih programa obrazovanja - nakon odabira općeobrazovnoga ili umjetničkoga programa obrazovanja moguće je prijaviti paralelni umjetnički program. U slučaju zadovoljenja uvjeta za upis na samo jedan od programa iz kombinacije, kandidat ne može upisati niti jedan program iz takve kombinacije. Naravno, moguće je svaki od tih programa prijaviti i samostalno kako bi, u slučaju nezadovoljenja potrebnih preduvjeta za upis obaju programa iz kombinacije, kandidat ostao u konkurenciji za upis na pojedinačni program.
Kako se upisuju kandidati u razredne odjele za sportaše?
Pravo prijave za upis u razredne odjele za sportaše imaju kandidati koji su uvršteni na rang-listu određenoga sportskoga saveza.
Kandidati koji se upisuju u razredne odjele za sportaše iskazuju interes za upis u razredne odjele za sportaše u NISpuSŠ-u od 1. do 8.6.2020.
Središnji državni ured za šport šalje nerangirane liste kandidata po sportovima i šalje ih nacionalnim sportskim savezima u svrhu izrade rang-lista po sportovima 9.6.2020.
Vrednovanje uspjeha kandidata s teškoćama u razvoju
Kandidati s teškoćama u razvoju prijavljuju se u županijskim upravnim odjelima te iskazuju svoj odabir s liste prioriteta redom kako bi željeli upisati obrazovne programe 8.6.-26.6.2020.
Kandidati s teškoćama u razvoju rangiraju se na zasebnim ljestvicama poretka na kojima se nalaze isključivo kandidati s teškoćama u razvoju, a temeljem ostvarenog ukupnog broja bodova utvrđenog tijekom postupka vrednovanja, u programima obrazovanja za koje posjeduju stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje. Kandidati s teškoćama u razvoju, koji su u sustavu redovnog obrazovanja, javljaju se županijskom upravnom odjelu koji će im pomoći u odabiru srednje škole koja provodi jedan od programa obrazovanja za koji je kandidat dobio stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje. Pri županijskom upravnom odjelu, roditelji i kandidat iskazuju svoj odabir liste prioriteta prema programima obrazovanja koje je Hrvatski zavod za zapošljavanje naveo u svome stručnom mišljenju. Naglašavamo da redoslijed kojim su programi obrazovanja navedeni u stručnom mišljenju Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje nikako ne predstavlja listu prioriteta kandidata. Roditelji će upisnom povjerenstvu županijskog upravnog odjela na predviđenom obrascu, navesti programe obrazovanja i srednje škole u kojima se ti programi obrazovanja izvode redom kako bi željeli da ih kandidat upiše.

Za sva pitanja stojim na raspolaganju, nazovite u školu na broj 676-552.
Zvončica Kučanda