Šahovska simultanka
Autor: Katarina Antolašić, 6. 3. 2016.

Meč ili igra, šah može biti oboje. U našoj se školi redovito održava. Svakog utorka i petka u 17 sati šahovske su figurice već posložene. Igrači jedan nasuprot drugome, bez priče, pokušavaju nadmudriti jedan drugoga. Borba između bijelih i crnih polja, bez  „faula“ i opasnog prekršaja. Ako dođe do krivog (ili krivih) poteza, zna se: mat. Igra je završena, pobjednik prima čestitku poraženog.

Šahovska priča kao igra nastavlja se i ove školske godine. U listopadu su održani izborni turniri za najbolje četiri djevojčice i četiri dječaka koji će oblikovati školsku ekipu povodom županijskog natjecanja u Donjem Miholjcu. Nastavnica Ankica Slamek  i trener Ivan Sršić poveli su šahovsku reprezentaciju: djevojčice Lanu Bouše, Lanu Drlje, Tenu Drlje i Magdalenu Vidaković te dječake: Filipa Turaliju, Davida Deaka, Daria Sršića i Josipa Školki. Kao rezerve putovali su  Ivona Mitrić i Mateo Lacković. I ove godine u studenom ostvaren je zapažen plasman. Djevojčice osvajaju četvrto, a dječaci peto mjesto. U prosincu najbolji igrači nastupaju u Valpovu na turniru Čarobni prsten. Turnir organizira ŠK Hrvatska čitaonica, a naši šahisti natječu se u konkurenciji Naša djeca;  riječ je o mladim  neregistriranim šahistima.

Opet epitet najboljih pripada onima koji su branili boje škole na županijskom natjecanju. U siječnju novina se događa u novom pristupu igri, svi protiv jednog; šahovskim rječnikom, igrala se simultanka. Deset najboljih šahistkinja i šahista odmjerilo je snage u igri protiv majstorskog kandidata iz Valpova Darka Skelca.  Novo iskustvo, nove napetosti na crno-bijelim poljima pokazuju  kvalitetu igrača koji tek dolaze. Oni se bore i ostaju u igri najduže, pa stoga moramo zapamtiti njihova imena: prvoškolci Dora Pelivanović,  Patrik Koški i Michael Jurinović te učenik drugog razreda Matej Filić. Iako su tek navršili sedam godina, oni ozbiljno  prijete igračima koji predstavljaju našu školu. Tijekom ove godine možemo očekivati njihove dobre rezultate. Tu prognozu potvrđuju i simultanke koje se odigravaju na tjednim treninzima tijekom veljače. Protiv najboljih šahista naše škole u igru se upušta njihov trener Ivan Sršić. Uvijek se netko od njih pobrine za iznenađenje te da  redovito pruži odličan otpor svom treneru. Ožujak je pred nama i započinju pripreme za Cedevita kup, a travanj donosi Bueno kup… zahvaljujući ŠK Hrvatskoj čitaonici i međunarodnom šahovskom sucu g. Zdravku Birovljeviću koji su iznajmili šesnaest šahovskih borilišta i službenih satova, šah nastavlja privlačiti sve veću pozornost. Na turniru koji slijedi Cedevita kupu očekuje se rekordan broj igračica i igrača.

U bizovačkoj školi šah prelazi granice obične igre. Sat na stolu dovoljno govori da je svaka sekunda bitna. Ako se  i pogledom igrač usmjeri prema satu, raste napetost. Partije su sve napetije, mlađi igrači dolaze i brišu razlike u godinama. Ovo je sport u kojem sedmogodišnjak može biti najbolji u svojoj školi.

Slaven Školka