Noć knjige 2018.
Autor: Katarina Antolašić, 8. 5. 2018.

Učenici prvog razreda sa svojim 3D naočalama

Već nekoliko godina zaredom u Osnovnoj školi Bratoljuba Klaića, Bizovac provodi se Noć knjige 2018., manifestacija koja sedmu godinu zaredom tematizira knjigu i popularizira čitanje. Ove se godine Noć knjige održala 23. travnja povodom Međunarodnog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige, a ovogodišnja je tema Budućnost knjige. U ovoj su manifestaciji sudjelovali i učenici i učiteljice matične škole od prvog do četvrtog razreda, učenici i učiteljice područne škole Habjanovci, profesorica hrvatskog jezika i književnosti i učenici osmog razreda, vjeroučiteljica s učenicima drugog razreda te školska knjižničarka s učenicima četvrtog razreda. Učenici prvog razreda s učiteljicom Valerijom Čandrlić čitali su e-slikovnicu Dora i naočale. Prvašići su imali priliku naučiti razliku između online i papirnate verzije knjige. Kao šećer na kraju, učiteljica Valerija napravila im je papirnate 3D naočale. Osim toga, učiteljica je ovom radionicom htjela ukazati na to da su sva djeca posebna na svoj način.

Učenica osmog razreda Dora Sudar predstavlja rezultate radionice

"Misli o knjigama i misli iz knjiga"

Profesorica hrvatskog jezika i književnosti Zdenka Bogović s učenicima osmog razreda održala je nastavni sat pod nazivom „Misli o knjigama i misli iz knjiga“ kojima je htjela ukazati na „skrivenu“ mudrost knjiga, kao i na njezinu ljepotu. Učenici su sa svojom profesoricom u lektirnoj građi kao što je Mali princ, Galeb Jonathan Livingston te Prosjak Luka potražili mudre misli koje mogu ostaviti značaj na njihove mlade živote.

Učenici drugog razreda čitaju strip u digitalnom obiku

Učenici drugog razreda sa svojom su učiteljicom Ivanom Oremuš, različitim aktivnostima sudjelovali u programu Noći knjige kojoj je ovogodišnja tema, Budućnost knjige.  Budući da je svijet digitalnih medija posvuda oko nas, čitali su strip u digitalnom obliku, Ekološki bonton te tako obilježili i Dan planeta Zemlje. Nakon čitanja učenici su izradili svoje eko-stripove radeći olovkom, a potom naučili i izradili svoje prve stripove u digitalnom obliku. Međusobno su ih razmijenili i uživali čitajući.

Nina Drašković kao pantomimičarka

Učiteljica Romana Žužić učenicima je pročitala kratke priče Sanje Pilić: Zafrkancije, zezancije, smijancije i ludancije koje su učenici pažljivo slušali. A zatim su njih šesnaest ponaosob uz pomoć pantomime predstavili kratku priču koju im je učiteljica Romana pročitala. Učiteljica Branka Kranjčević s učenicima četvrtog razreda izradila je razrednu pripovijetku.

Učenici četvrtog razreda izrađuju zajedničke pripovijetke

Budući da su nekoliko dana prije toga čitali lektiru Snijeg u Splitu, to je tema koja se prožimala u njihovoj timski izrađenoj novopečenog knjizi. U skladu s tematikom ovogodišnje Manifestacije Noći knjige, učiteljice Marija Čelar i Sanja Drahotuski te učenici područne škole Habjanovci odabrali su knjigu Hrvoja Hitreca „Eko eko“.

Učenici i učiteljica područne škole Habjanovci

Ovaj roman, prožet futurističkim detaljima, zabavnim i nestvarnim likovima, prepun ekoloških i prijateljskih poruka, zainteresirao je djecu već pri početku čitanja. Nakon čitanja djeca su se podijelila u skupine te je svatko od njih imalo drugačiji zadatak.

Vjeroučiteljica Marina imala je radionicu s učenicima drugog razreda

Učenici drugog razreda sa svojom vjeroučiteljicom Marinom Školkom ilustrirali su Novi i Stari zavjet te napravili zajedničku slikovnicu. Nakon što su napravili svoju timski izrađenu knjigu, svima su prezentirali svoje djelo tako da je svatko rekao što njihova ilustracija predstavlja. Ovo je idealan način da djeca nauče Stari i Novi zavjet.

Školska knjižničarka s učenicima četvrtog razreda imala je radionicu Biblioterapija

Školska knjižničarka Katarina Antolašić održala je sat Biblioterapije. Na početku sata, školska je knjižničarka radila dramsku igru tijekom koje su učenici uz imaginarne rekvizite morali rukama dohvatiti svoju budućnost koja se nalazila u svemiru. Koristili su zamišljene stolice, ljestve, a neki su išli „prečicom“ pa su koristili avion. Nakon dramske igre, razgovarali su što kao petaši očekuju u budućnosti. Nakon toga, svaki je učenik nacrtao na bijelim papirima predmet, događaj koji je zamislio u budućnost, te ta dva crteža zalijepio na crnu pozadinu. Svaki je taj crtež tvorio domino igru pa su učenici, uz svoje crteže, sami stvarali priču.

I ove godine djeca i  učiteljice sudjelovale su u velikom broju. Ovim aktivnostima, učiteljice su pokazale svjesnost da kod djece treba poticati i usavršavati ljubav prema knjizi.

Ostale FOTOGRAFIJE pogledajte ovdje.